Orijinal Adıyaman Tütünü

Orijinal Adıyaman tütünü bulmak günümüzde hem zor hem de çok kolay. Kaliteli bir tütün satıcısı bulmak da aynı şekilde diyebiliriz.

Bazı tütünler dünyaca ünlü Orijinal Adıyaman tütünü olarak sunulurken, aslında katkı maddeli başka tütünler olabiliyorlar.

Öncelikle fiyatın bu noktada önemli bir kriter olduğunu söyleyebiliriz. Orijinal adıyaman tütünü hakkında genel bilgi almak için iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz. Kaliteli tütünün ve dahası Adıyaman tütününün gerçek olup olmadığını anlamak için deneyebileceğiniz yollar bulunuyor.

Renk,

Tipi,

Kıyımı ve

Kokusu gibi özelliklerine bakarak tütünün Adıyaman Çelikhan tütünü olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bir kere kaliteli bir satıcı bulmanızın ardından, düzenli olarak tütününüzü o üreticilerden almanız halinde ise, sorununuza kökten çözüm bulmanız mümkün hale gelecektir.

Tütününüzü henüz içmeden onun belirli özelliklerine bakarak Adıyaman tütünü olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin tütünün rengi koyu sarı ise o tütün Adıyaman Çelikhan tütünü olabilir. Eğer tütün çok sarı ise mutlaka içerisine kükürt ilave edilmiştir. Yani katkı maddesi içermesi nedeniyle hem maliyeti hem de kalitesi düşüktür. Bu tür tütünleri, tütünden kısa sürede vazgeçmemeniz için tercih etmemenizi öneriyoruz.

Adıyaman tütününün diğer bir özelliği de çok katı olması gerektiğidir. Eğer satın alacağınız tütün bu özelliğe sahip değilse, bu durumda aradığınız ürün o olmayabilir. Ayrıca tütün içerisindeki toz oranı da fazla olmamalıdır. Tütün çuvalının dibine bakarak içerisinde toz miktarını algılayabilirsiniz.

Tütün seçiminizde, tütünün kıyımı da önem kazanmaktadır. Tabi bu tütünün Adıyaman tütünü olup olmadığını anlamanız için yeterli bir kriter değildir. Fakat mutlaka tütünü sevdiğiniz tipte kıyımda almanız gerekir. Aksi takdirde o tütünü içemezsiniz. Normalde içtiğiniz sigara ne sertlikteyse tütünü de o setlikte tercih etmeniz gerekiyor.

Adıyaman Çelikhan tütünün bala benzer bir kokusu vardır. Tütünü buradan ayırt etmeniz de mümkündür diyebiliriz. Tütün satan bir dükkana gittiğinizde Adıyaman’ın tütünü olarak iddia edilen tütünleri koklayın ve bal kokusu alıp alamadığınızı kontrol edin. Tütünün en belirgin özelliği budur diyebiliriz. Koklayarak aradığınız tütünü bulabilirsiniz.,

İçerek Tütün Testi

Tütünü içmeden sadece belirli bir orana kadar test edebilirsiniz. Gerçek testi yapabilmek ve kalite tütün ile kalitesiz tütünü birbirinden ayrılabilmek için mutlaka içme testi yapmanız gerekir. Tütünü sardıktan sonra ilk birkaç nefesi dışarı verirsiniz. Daha sonra, içtiğiniz tütünün tadını diğerlerine göre test edebilirsiniz.

Karbonmonoksit miktarına göre de tütünün katkı maddesi içerip içermediğini anlamanız mümkün. Eğer filtre üzerinde biriken katran miktarı fazlaysa bu durumda, o tütün içerisindeki katkı miktarı da yüksek demektir. Gerçek Adıyaman Çelikhan tütünü içerisine katkı maddesi koymaya gerek yoktur. Zaten doğal bir şekilde kaliteli bir tütündür. Diğer tütünlerse onun kalitesine erişebilmek veya onun gibi gösterilebilmek için katkı maddeleri ile donatılırlar. Bu noktada bu tip tütünleri tatlarından ayırt etmeniz de mümkündür diyebiliriz. Tütün testini yaparken mutlaka ağzınızı bir miktar su ile temizlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede farklı tütünlerde lezzetleri daha iyi ayırt etmeniz de mümkün hale gelecektir. Üstelik denemesini yapacağınız tütünün çok nemli veya çok kuru da olmaması gerekmektedir. Aksi halde gerçek tadını alamayabilirsiniz. Adıyaman Çelikhan tütünü nasıl anlaşılır yazımızda sizleri bu konuda aydınlatmaya çalıştık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir