Tütün Nasıl Saklanır ?

 İNSANLAR NEDEN SİGARA İÇME İHTİYACİ HİSSEDER…?

sinirden olabilir  stresten içer alkol alıcagına sigara içerde efkarını dağıtır bir nebzede olsa….. Sigara içen bazı kişiler ise, gerilim altında olduklarında sigaranın kendilerini yatıştırdığını ifade etmektedirler. Bir dayanak olarak sigara, sinirli olduklarında ellerine oyalanacakları bir şey verir; ilgilerini başka birşeye yöneltmelerine neden olur ve hatta bir güvenlik hissi verir.. . .

Ne kadar duman o kadar randıman demişler…

    KALİTELİ  TÜTÜN NASIL ANLAŞILIR
 
küflü olmamasına kötü kokmamasına dikkat edin. Altın gibi de parlamayacak sarı sarı. Kükürtlüdür. Kİlosu 20 YTL, bir kilodan 50 pakete yakın çıkıyor.  tütün alırken  ihtiyacınızı hesaplayıp alın. Kilodan kaç sigara çıkar bilirler satanlar. En fazla 20-25 günlük alım yapın. Hem saklaması kolay olur hem de bitince belki yenisini beğenirsiniz. Evde saklama kabında saklayın. fazlı  nem ve rutubatten saklayın.  Evi tütün kokusu saracaktır ama küflenmesini önlersiniz…
                                        TÜTÜN NASIL SAKLANIR

.Tütününüzün nem seviyesi, aldığınız tadı ve içiminizi yakından ilgilendirir. Çok kurumuş veya fazla nemli bir tütün size keyifli bir içim sağlamayacaktır. Tütününüzün nem seviyesini test etmenin en basit yönteminden kısaca bahsedelim. Yöntemin orjinal ismi “pinch test”. Biz buna tütünü “sıkıştırma testi” diyeceğiz. Elinize test etmek istediğiniz tütünden bir tutam alın. İki parmağınızla tütünü sıkıştırın; birkaç saniye bekleyin. Daha sonra tütünü bırakın ve gözlemleyin. Bıraktığınızda kırılıp ufalanıyor ve dağılıyorsa, tütününüz çok kuru, birbirine yapışıp kaldıysa çok nemli, birbirinden hızlıca ayrılıyor, çözülüyor ve eski haline geri dönebiliyorsa iyi bir nem seviyesine sahiptir diyebiliriz.

Satın aldığınız tütün, teneke kutuda satılanlardan ise, vakumlanarak kapatılmıştır. Kutuyu açmadığınız sürece uzun yıllar saklayabilirsiniz, ancak kutu açılınca vakum bozulur. Teneke kutular düzgün kapandığında, nemi, plastik poşetli tütünlere göre daha iyi muhafaza eder. Ancak açılan tütün zaman ile kaçınılmaz olarak kuruyacaktır. Fikir vermek gerekirse, kapağı açık bırakılan tütün 3-5 gün içinde kurumuş, 1 hafta sonrasında ise tüm nemini yitirmiş, “takır takır” hale gelmiş olur.  Kapalı bir teneke-plastik kapta ise bu süre tahmini 1.5-2 aydır.

Çözüm: Tütününüzü, cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Herhangi bir cam kavanoz işinizi görecektir, çoğunun kapağı vakumludur.  Tütününüz kuruduğu zamanda dünyanın sonu değildir, nemledirebilirsiniz. Nemlendirmek için dikkatle bir kaç damla su serpiştirip tekrar kapatabilirsiniz, nem içeride dağılacaktır ve 1-2 günde tütün kendini toparlayacaktır. Popüler olarak dilden dile dolaşan diğer bir yöntem, kuruyan tütüne portakal, mandalina vb. kabuğu atmaktır. Bu yöntem de gayet yaratıcı ve işe yarayan bir çözümdür. Kapalı kap içerisinde 1-2 günde, kuru tütün bu kabuklardaki nemi çekecektir.

                                       

 
TÜTÜN NASIL İÇİLİR

TÜTÜN“ün işlenmiş hali.  içmeye hazır…

makina veya elle sarılarak içilir.. ama tütünü fazla sıkıştırınca duman tam gelmiyorr birazdaha sıkıştırmamaya dikkat edilse daha iyi sonuçlar alınır…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir